Dogo-Presa Canario Club of America
Southeast Regional Specialty
April 8, 2016

Judge: Randy Green

 

Male Young
1. Panzer’s Tango (Panzer de Guadalcan x India de la Isla de los Volcanes) Mike Bishop Very Good
2. Gofio de Selecta Adeje (  x  ) John Lewis Very Good
3. Premier Presa’s Arcan (Guajiro de Piedras del Teide x Brava de Guadalcan) Paul Sirbu Very Good
Taus de las Islas de Doramas (Alby de Northbay x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good
Premier Presa's Acaymo "Theokoles" (Guajiro de Piedras del Teide x Brava de Guadalcan) Earl Spratling Very Good

Female Young
1. Hena de Presa Uruguay  ( x ) Ryan Willenbrink Very Good
2. Adara de las Islas de Doramas (Alby de Northbay x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good
3. Fighter of the Lowland Tayfa (Boris x Arazona) Mike Bishop Very Good

Best Male Puppy
Panzer’s Tango (Panzer de Guadalcan x India de la Isla de los Volcanes) Mike Bishop Very Good

Best Female Puppy
Hena de Presa Uruguay ( x ) Ryan Willenbrink Very Good

Best Puppy
Hena de Presa Uruguay ( x ) Ryan Willenbrink Very Good

Intermediate Males
1. Macuto de la Isla de los Volcanes (Amagar de el Calabazo x Guayra) Andy Larentzakis Excellent

Intermediate Females
1. Premier Presa’s Tundra (Guajiro de Piedras del Teide x Aurora de Nemjic Mitic) Ryan Willenbrink Excellent
2. D&C Iron Bred Nina (D&C Iron Bred Maximus x TNT Mighty Cassey) Adrian Stewart Excellent
3. D&G Melina "Brownie" (Havoc de Spalatobull x Lady de Spalatobull) Andy Larentzakis Excellent
D&G Novia Gia (D&G Freak x Ironhorse Nala) Earl Spratling Excellent
D&G Juniper (D&G Cortez x Midgard's Queen Ziva) Andy Larentzakis Very Good
D&G Cookie (D&G Freak x Ironhorse Nala) Tony Williams Excellent
D&G Coco (Serach de Spalato Bull x Lola de Crisdoco) Jonathan Seivewright Excellent

Open Males
1. Turco de la Isla de los Volcanes (Dolfi de Presas Yeyfe x Caoba de la Isla de los Volcanes) Andy Larentzakis Excellent

Open Females
1. Brava de Guadalcan (Panzer de Guadalcan x Tindana de la Jacha) Ryan Willenbrink Excellent
2. Sura de Tierra de Volcanes (Tabor de Marytere x Krakatoa de Tierra de Volcanes) John Lewis Excellent
3. Numa de la Isla de los Volcanes (Murbo de Xantiland x Erena de la Isla de los Volcanes) Andy Larentzakis Excellent

Certificat d’Aptitude au Championnat – Males
(CAC) Turco de la Isla de los Volcanes (Dolfi de Presas Yeyfe x Caoba de la Isla de los Volcanes) Andy Larentzakis Excellent
(RCAC) Macuto de la Isla de los Volcanes (Amagar de el Calabazo x Guayra) Andy Larentzakis Excellent

Certificat d’Aptitude au Championnat – Females
(CAC) Premier Presa’s Tundra (Guajiro de Piedras del Teide x Aurora de Nemjic Mitic) Ryan Willenbrink Excellent
(RCAC) Brava de Guadalcan (Panzer de Guadalcan x Tindana de la Jacha) Ryan Willenbrink Excellent

Best Male
Turco de la Isla de los Volcanes (Dolfi de Presas Yeyfe x Caoba de la Isla de los Volcanes) Andy Larentzakis Excellent

Best Female
Premier Presa’s Tundra (Guajiro de Piedras del Teide x Aurora de Nemjic Mitic) Ryan Willenbrink Excellent

Best of Opposite Sex
Premier Presa’s Tundra (Guajiro de Piedras del Teide x Aurora de Nemjic Mitic) Ryan Willenbrink Excellent

Best in Show
Turco de la Isla de los Volcanes (Dolfi de Presas Yeyfe x Caoba de la Isla de los Volcanes) Andy Larentzakis Excellent