2016 DCCA Southwest Regional Championships
July 16, 2016
Judge: Paul Sirbu

Female Puppy
1. Root de Cabeza Grande (Warrior de Cabeza Grande x Yambuki de Cabeza Grande) Jennifer Chandler Very Good
2. Naga de Cabeza Grande (Yago de Cabeza Grande x Wikit de Cabeza Grande) Matt Spanton Very Good
3. Sanders Nala (Sanders Mongo x Sanders China) Gary Lane Very Good

Male Young
1. Bencomo de las Islas de Doramas (ECP Cash x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good
2. MAK9 Cato (Coe Casa del Presa x AB Quarto Bella) Andrew Moore Very Good
3. Gofio de Selecta Adeje (Derque de la Eterna Primavera x Lola de SelectaAdeje) John Lewis Good
Hill Country Kennels Bruno (JBI Blue x Premier Presa’s Pandora) Roy Twymon Very Good

Female Young
1. MAK9 Topeka (Gorun de Mangobull x MAK9 Presha) Gary Lane Very Good
2. Sanders Mija (Sanders Samson x Sanders Wicka) Gary Lane Very Good
3. Presa Mania Dolores (Gorun de Mangobull x WP Holy Guacamole) Travis Torrez Very Good
Omnipotent Presas Rogue (Raja de PresaTx x JBI Bettie Page) Alyssa Epling

Best Male Puppy
Bencomo de las Islas de Doramas (ECP Cash x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good

Best Female Puppy
MAK9 Topeka (Gorun de Mangobull x MAK9 Presha) Gary Lane Very Good

Best Puppy in Show
Bencomo de las Islas de Doramas (ECP Cash x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good

Male Intermediate
1. D&Gs Quirino (JBI & D&Gs Freak x JBI Rana) Nicholas Carreon Very Good
2. Cendro de las Islas de Doramas (Alby de Northbay x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Very Good
3. Bram de Vigilant (Boz de Mangobull x Xade de Warsney) Kassidy Collier Very Good

Female Intermediate
1. Premier Presa Tundra (Guajiro de Piedras del Tiede x Aurora) Ryan Willenbrink Excellent
2. Henna de Presa Uraguay (Eargorn Rojo de Oro x Sara Presa Uraguay) Ryan Willenbrink Excellent
3. Adara de las Islas de Doramas (Alby de Northbay x India de las Islas de Doramas) Jason Baum Excellent
MAK9 Annabella (MAK9 Brio x AB Queen Elizabeth) Andrew Moore Very Good
Samba Nuestra Sangre (Hiro Nuestra Sangre x Isla Nuestra Sangre) Gary Lane Good

Male Open
1. Derque de Eterna Primavera (Galan Tierra de Volcanes x Sura Tierra de Volcanes) Matt Spanton /Jennifer Chandler Excellent
2. MAK9 Zusi (PK Little Z x AB Quarto Bella) Andrew Moore Excellent
3. Iron Presa Kennels Bane (Iron Press Kennels Torro x Above Par Karma) Joshua Henry Excellent

Female Open
1. Brava de Guadalcan (Panzer de Guadalcan x Tindaya de la Jacha) Ryan Willenbrink Excellent
2. Luna de Urbajona (Dorado x Troya de Urbajona) Matt Spanton Excellent
3. Brisa Cielo de Canarias (Lucho Cielo de Canarias x Coria Cielo de Canarias) Matt Spanton Excellent
Alphabetical by rating
JBI Bettie Page (D&G's Royal Duke of Incubus x JBI Mara) Alyssa Epling Excellent
Sanders Sugga (Sanders Mongo x Sanders Norah) John Lewis Excellent
Sons of Thunder Jada (Sanders Mongo x Sanders Honey) John Lewis Excellent

Male Champion
1. Hiro Nuestra Sangre (Panzer de Guadalcan x Pradera's Abella) Matt Spanton Excellent

Female Champion
1. Presa Mania Hannah Montana (Chingon Tres Alida x Orrell K9 Carmen) Travis Torrez Excellent

Certificat d’Aptitude au Championnat – Males
(CAC) Derque de Eterna Primavera (Galan Tierra de Volcanes x Sura Tierra de Volcanes) Matt Spanton /Jennifer Chandler
(RCAC) MAK9 Zusi (PK Little Z x AB Quarto Bella) Andrew Moore

Certificat d’Aptitude au Championnat – Females
(CAC) Premier Presa Tundra (Guajiro de Piedras del Tiede x Aurora) Ryan Willenbrink
(RCAC) Brava de Guadalcan (Panzer de Guadalcan x Tindaya de la Jacha) Ryan Willenbrink

Best Male
Derque de Eterna Primavera (Galan Tierra de Volcanes x Sura Tierra de Volcanes) Matt Spanton /Jennifer Chandler

Best Female
Presa Mania Hannah Montana (Chingon Tres Alida x Orrell K9 Carmen) Travis Torrez

Best Opposite Sex
Presa Mania Hannah Montana (Chingon Tres Alida x Orrell K9 Carmen) Travis Torrez Excellent

Best in Show
Derque de Eterna Primavera (Galan Tierra de Volcanes x Sura Tierra de Volcanes) Matt Spanton/Jennifer Chandler Excellent